|
Beatles for alle
Af Per Wium Illustreret af fotos
125 sider
80.00 kr. uden moms
100.00 kr. med moms
ISBN 9788776917500
|
|
Normalpris 129 kr. - og på denne bog er vores pris endda inkl. forsendelse En letlæselig bog, der ikke kræver teoretiske forudsætninger hos læseren.
Bogen fortæller om 'lyden af The Beatles', om deres musikalske udvikling, om partnerskabet Lennon/McCartney og flere generelle emner, der er vigtige for gruppen og dens musik.
Desuden en gennemgang af de 14 officielle Beatles-album med særlig fokus på en lang række udvalgte sange.
|
|
|
"Gennemgår med gehør en udvalgt perlerække af kvartettens sange og fortæller ved eksemplets magt, hvad der er op og ned på The Beatles. Det er meget smittende. Og man får hele tiden lyst til at afbryde læsningen for at tjekke efter, om der nu også sker det, han hævder et minut og syv sekunder inde i en skæring. Det gør der! Det kan lyde som en ‘Beatles for begyndere’. Det er det i den grad også, men også viderekomne kan sagtens få noget ud af dette lille con amore værk, som er godt tænkt og på sine egne afklarede præmisser ret sikkert udført, yeah, yeah, yeah…".
|
|
Torben Bille, torbenbille.dk
|
|
"Wium er en begejstret fortæller, og man mærker tydeligt hans beundring for gruppen og deres måde at arbejde med musikken på."
|
|
Morten Fischer, Musikeren
|
|
"Beatles er min ungdom og min musikalske baggrund, men spændende at få en musikkyndig og -teoretisk forklaring på, hvorfor de er så gode. Nu ved jeg f.eks., hvad "middle eights" er for noget, og hvad de betyder i de mange elskede Beatles-numre.
|
|
Jens-Emil Nielsen, forf. til Rock´n´roll og Pigtrådsmusik
|